Cukrzyca typu 1
shutterstock_110983298

A A A

Nagły spadek wagi ciała, wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, zaburzenie widzenia i niewyjaśnione swędzenie, to tylko niektóre z objawów, które mogą świadczyć o cukrzycy typu 1, zwanej młodzieńczą. Atakuje ona najczęściej nastolatków, niemniej pierwsze symptomy mogą pojawić się nawet u bardzo małych dzieci.

Występowanie

Cukrzyca typu 1 atakuje organizm już we wczesnym dzieciństwie. Szacuje się, że na całym świecie liczba dzieci chorych na cukrzycę wynosi około 440 000, a każdego roku rozpoznaje się 70 000 nowych przypadków choroby. Ten rodzaj cukrzycy jest przykładem choroby z autoagresji, w której niektóre komórki postrzegane są przez organizm jako ‘wrogie” i niszczone.

Do walki z „wrogimi” komórkami organizm produkuje specjalne autoprzeciwciała, które prowadzą do destrukcji komórek β w trzustce, co w efekcie prowadzi do znacznego niedoboru insuliny. O cukrzycy typu 1 mówimy wówczas, gdy zniszczeniu ulegnie około 80 – 90 proc. komórek produkujących insulinę.

Objawy cukrzycy typu 1

Do najbardziej charakterystycznych objawów cukrzycy tego młodzieńczego (typ 1) zalicza się:

 • zwiększone pragnienie
 • niekontrolowaną utratę wagi
 • zbyt częstsze oddawanie większej ilości moczu
 • zwiększony apetyt
 • ogólne osłabienie organizmu
 • zaburzenie widzenia (zamazane lub podwójne widzenie)
 • śpiączka

W badaniach ambulatoryjnych cukrzyca diagnozowana jest po stwierdzeniu wysokiego poziomu glukozy zarówno we krwi, jak i w moczu badanego.

Wirusy a cukrzyca

Do dnia dzisiejszego medycyna nie znalazła jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące rodzaju czynnika wywołującego cukrzycę typu 1. Jednym z nich są różnego rodzaju wirusy, które zwiększają ryzyko zachorowania, stąd częściej diagnozuje się nowe przypadki tego typu cukrzycy w okresie jesienno – zimowym, czyli w czasie większej zapadalności na przeziębienia i grypy. Naukowcy udowodnili, że za pojawienie się pierwszych objawów cukrzycy młodzieńczej odpowiedzialne są między innymi wirusy:

 • różyczki
 • świnki
 • mononukleozy zakaźnej
 • Coxsackie B

Powodują one działanie antygenów na komórkach β trzustki. Równocześnie komórki układu odpornościowego (limfocyty, makrofagi) są postrzegane przez zmienione komórki β jako wrogie i przy pomocy wyprodukowanych przeciwciał niszczą je. Wprawdzie nie każde dziecięce zachorowanie na świnkę lub różyczkę wywoła cukrzycę typu 1, niemniej w przypadku osób predysponowanych genetycznie, istnieje wysokie prawdopodobieństwo.

Leczenie cukrzycy typu 1

Cukrzyca typu 1 należy do chorób insulinozależnych, stąd jej leczenie wymaga ciągłego kontrolowania poziomu glukozy we krwi i uzupełniania niedoborów insuliny. Dawka leku zależna jest od aktualnych potrzeb chorego, rodzaju posiłków i planowanej aktywności fizycznej. Każdorazowo posiłek zwiększa stężenie glukozy we krwi, zaś wysiłek fizyczny go obniża. Niezbędnym jest więc kontrolowanie indeksu glikemicznego spożywanych produktów oraz zwiększenia aktywności ruchowej chorego.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*